Księżówka została zbudowana w 1934 r. Na początku był to pensjonat przeznaczony dla księży kościoła ewangelicko-augsburskiego. Grunt pod budowę podarowała rodzina Koepke-Szteibok-Telechum z Warszawy. Należy tutaj wspomnieć o kilku osobach, które przyczyniły się do powstania willi.
Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. bp. Juliusz Bursche. Nad projektem czuwał architekt Teodor Bursche, budowę poprowadził natomiast Józef Raszka z Cieszyna. W ten sposób powstał piękny dom na zboczu Partecznika w sąsiedztwie rzeki Wisły.
W 1938 r. w Księżówce prowadziła działalność Wojewódzka Szkoła Gospodarcza.
W czasie II wojny światowej budynek przejęli Niemcy, a willa miała być przeznaczonana schronisko dla dzieci z bombardowanych niemieckich miast. Po wojnie została upaństwowiona. W 1946 r. zorganizowano tutaj Państwową Szkołę Hotelarską, pod kierownictwem dyr. Heleny Kańskiej. Księża ewangeliccy utrzymali w tym czasie przywilej wypoczynku w budynku. Od 1948 r. dom przeszedł w posiadanie Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Willa zmieniła wówczas nazwę na „Wiślankę”. Co ciekawe, wypoczywał tutaj nawet Edward Gierek.